0312 230 00 90
av.ebru.unsal@gmail.com

Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminatı10.9.2023

Trafik kazalarında kişilerin haklı olduğu durumlarda sigorta şirketinden para alma çeşitlerinden olan yaralanmalı trafik kazası ve tazminat davası hakkında her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. Maalesef ki hemen her gün karşılaşılan trafik kazaları bazen ölümcül sonuçlara yol açarken bazen de çok ciddi yaralanmalara sebep oluyor. Hatta daha ötesi, bu yaralanmalar kalıcı sakatlanmaya kadar gidebiliyor. Yaralanmalı trafik kazalarından sonra oluşabilecek tazminat davaları ile ilgili detaylı bilgi almak için Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Davası” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yaralanmalı trafik kazalarında, kaza sonrası alınan heyet oranı ile yaralanmalı kazanın zarar türünün bedeli belirlenmektedir. Trafik kazalarının büyük bir kısmını oluşturan Yaralanmalı trafik kazası tazminat davaları hukuk büromuz tarafından tecrübe ve titizlikle takip edilmektedir. Web sitemizin iletişim bölümünden uzman avukatlarımızla görüşerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yaralanmalı trafik kazalarında 3. Kişi ve kişilerde zarar görürken zararın boyutu fiziksel ve ruhsal olmak üzere derin boyutlara ulaşabiliyor.
 

Yaralanmalı Trafik Kazasında Tazminat Talebi Hangi Durumlarda Gerçekleşir?


Öncelikle bilinmesi gereken trafik kazalarında gerçekleşen ölüm, yaralanma ya da maddi kayıplar adına, tazminat talep etmek için kişinin kusurlu taraf olmaması gerekir. Diğer bir şart ise zorunlu araç sigortasının yapılmış olmasıdır. Aksi halde tüm sorumluluk kişiye aittir. Kişi kusursuz ise böyle bir durumda öncelikle kişilerin haklarını bilmek adına hukuk büromuza başvurması mantıklı olacaktır. Aksi halde sigorta şirketi dava yolunu kapatmak adına belli bir miktar ödeyerek kişinin hakkı olanın çok çok altı bir meblağla konuyu kapatma yoluna gitmektedir.

Tazminat davası açmak için kazadan sorumlu olan tarafa dava açılacağı için kişinin haksız şekilde maddi manevi kayba uğramasının söz konusu olması gerekir. Yaralanmalı trafik kazası tazminat davası açmak için iki şart gerekir. Birinci şart kişinin vücudunda hasar bulunmasıdır. İkinci şart ise; maddi bir hasar tespiti gerekir. Kaza sonrası oluşan psikolojik sorunlar maddi hasar olarak kabul edilir. İçinde bulunduğunuz durumun tazminat davası için uygunluğunu görüşmek için web sitemiz üzerinden uzman avukatlarımıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?


Yaralanmalı trafik kazalarında yaralanmanın gerçekleştiği bölgeye, kolluk kuvveti çağrılması ve tutanak tutturulması gerekir. Yaralanma neticesinde kişi ve ailesinin belli kayıpları olur. Tedavi masrafları, yaralının bakımı için yakınlarından birinin işten izin alma durumu neticesinde çalışmadığı süredeki maddi kaybı, bakım masrafları gibi maddi kayıplar için yaralanmalı kaza tazminat hakkı doğar. Kişiler, trafik kazası sonrası yaralanmaları neticesinde açtığı tazminat davaları ile sigorta şirketlerinden para alırlar. Böylelikle hak kayıplarını en aza indirmiş olurlar. Bu davalarla ilgili daha detaylı bilgi almak için “Trafik Kazasında Sigortaya Açılan Dava” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.
Ünsal Hukuk & Danışmanlık olarak haklarınızı sonuna kadar savunmak için tüm deneyim ve gücümüzle sizlere destek olmaktayız. Danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
 

Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminat Bedeli ve Süreçleri Nedir?


Yaralanmanın ciddiyetine ve kişinin hayatını ne derece etkilediğine göre farklılık gösteren yaralanmalı trafik kazası tazminat bedeli, her kişi ve duruma göre değişkenlik gösterir.
Bu durumda yapılması gereken ilk adım sürecin en başından sonuna kadar yaralanmalı trafik kazası konusunda hukuk hizmeti veren hukuk büromuzdan destek almanızdır. Web sitemiz üzerinden kolaylıkla e-randevu oluşturabilirsiniz.

Her geçen sürede ve kazanın durumuna göre değişkenlik gösteren tazminat limitleri 2023 yılında şu şekildedir.

- Maddi hasar araç başına: 120 Bin
- Yaralanma (sakatlık): 1 Milyon 200 bin
- Ölümlerde ise; 1 Milyon 200 bin

Trafik kazalarının akabinde mağdur taraf şikayetçi olarak tazminat ve cezai sorumluluk davası açabilir. Tazminat ödemeleri ise kusurlu tarafın sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Kaza gerçekleştiği anda tutulan tutanağa göre kusurlu taraf belirlenmektedir. Yaralanmalı trafik kazası tazminat parası almak için mağdur kişide kalıcı hasar tespiti gerekir. Bu da devlet hastaneleri tarafından verilen sağlık kurul raporu ile ispatlanmaktadır. Bütün yaralanmalı trafik kazası tazminat dava aşaması sürecini uzman avukatlarımızla doğru ve şeffaf bir şekilde yürütebilirsiniz. Web sitemizde yer alan telefon numarası ya da whatsapp hattı üzerinden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Mardin Araç Değer Kaybı Karşılama Avukatı
    Araç değer kaybı, kaza yapmış iki aracın kaza sonucunda onarımı yapılmasına rağmen piyasa değerinin altında satışa sürülmesi durumunu ele alır.
  • Zonguldak Hangi Hallerde Değer Kaybı Alınamaz
    Araç sahipleri kazada kusursuz sayıldıkları takdirde değer kaybı hakkından yararlanabilir. Eğer kusur oranınız yüzde altmış üzerinde ise ne yazık ki hak talebinde bulunmanız mümkün olmayacaktır.
  • Tamirde Kalan Aracın Kazanç Kaybı Emsal Karar
    Tamirde Kalan Aracın Kazanç Kaybı Emsal Karar hususu ile alakalı olarak bu içeriği incelemenizin ardından sorularınız için avukatımıza sitedeki numaradan anında ulaşaiblirsiniz.
Whatsapp